W 1963 roku Towarzystwo Ognisk Artystycznych – z inicjatywy Tomasza Czapli, dyrektora Szkoły Muzycznej II stopnia w Rzeszowie, pochodzącego z Kuryłówki k/ Leżajska – powołało Społeczne Ognisko Muzyczne w Leżajsku. Organizację ogniska przejął Wydział Kultury Powiatowej Rady Narodowej, natomiast opiekę dydaktyczną od początku sprawował Mieczysław Szarek.
Mimo istnienia Społecznego Ogniska Muzycznego sporo młodzieży dojeżdżało jednak do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Przeworsku. W 1972 roku z inicjatywy dyrektora tamtejszej szkoły, utworzono filię tej placówki w Leżajsku. Zajęcia lekcyjne odbywały się w salach Liceum Ogólnokształcącego, a funkcję kierownika pełnił Mieczysław Szarek.
W 1975 roku – na skutek działań władz miasta oraz grupy inicjatywnej rodziców – Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Kultury o utworzenie samodzielnej szkoły muzycznej w Leżajsku.
Minister Kultury rozporządzeniem nr ZSA IV – 0160 – 14/75 powołał Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia i z dniem 1 września 1975 roku szkoła rozpoczęła swoją działalność.
Na stanowisko dyrektora został powołany Mieczysław Szarek. Na potrzeby szkoły władze miasta przeznaczyły skromny budynek przy ulicy Sandomierskiej 35. W pierwszym roku nauczania kadrę pedagogiczną stanowili:
- Bronisław Chowaniec – klasa akordeonu
- Stanisław Czerwonka – klasa trąbki i puzonu
- Ewa Idzikowska – klasa fortepianu i rytmiki
- Ewa Lasocińska – klasa fortepianu
- Marian Pelc – klasa skrzypiec, gitary
- Andrzej Pyrz – klasa akordeonu
- Zofia Tadla – klasa teorii
Od początku istnienia placówki nauka była prowadzona w dwóch działach: dziecięcym i młodzieżowym. W 1978 roku zostały otworzone:
- klasa fletu poprzecznego, którą prowadził Mieczysław Szarek
- klasa klarnetu i saksofonu, które prowadził Bogusław Gużkowski.
Ponieważ warunki lokalowe nie zaspokajały potrzeb szkoły, dyrektor czynił starania o pozyskanie większego budynku. W 1983 roku otrzymano kamienicę przy ulicy Mickiewicza 31, w której – po przeprowadzeniu koniecznej adaptacji – od 1 września rozpoczęto naukę.
W 2001 roku Starostwo Powiatowe udostępniło na użytek szkoły budynek po zlikwidowanej Rejonowej Kolumnie Transportu Sanitarnego, znajdujący się obok, co znacznie poprawiło warunki pracy. W związku z tym można było dokonać modernizacji pomieszczeń w dotychczasowym lokalu z przeznaczeniem na Aulę szkolną. Uroczyste otwarcie nastąpiło 5 kwietnia 2002 roku.
opr. J .Stachura i M. Szarek